Dążymy do pogłębiania wiedzy o systemach podatkowych, dlatego od czasu do czasu publikujemy nagrania z wykładów czy webinarów. Zachęcamy do ich obejrzenia przed kontaktem bezpośrednim.
Nie będzie kolejnej REWOLUCJI PODATKOWEJ! Nowy rok, stary bałagan...
Drodzy Czytelnicy,
serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wywiadem Mateusza Tomczyka na kanale namzależy.
Z materiału dowiecie się między innymi o:
- planowanych zmianach podatkowych na 2023 rok,
- sytuacji polskich przedsiębiorców,
- zmianach w podatkach lokalnych oraz tych od spadków i darowizn,
- planowanych zmianach w podatku Belki.
Mateusz przedstawił również szereg pomysłów, dzięki którym polski system podatkowy mógłby stać się prostszy, bardziej czytelny oraz przyjazny dla podatników.
Serdecznie zapraszamy do oglądania!
Czy system PODATKOWY w POLSCE jest DOBRY?
Serdecznie zapraszam Was do wysłuchania drugiej części mojego wywiadu na kanale Grzegorza Kusza. Tym razem porównaliśmy polski system podatkowy do tych, które obowiązują poza granicami naszego kraju. W materiale znajdziecie również kilka przykładów oraz ciekawostek dotyczących optymalizacji podatkowej.
W niniejszym filmie poruszamy również tematy takie jak:
- Czy system podatkowy w Polsce jest dobry?
- Jak wygląda polski system na tle innych jurysdykcji?
- Jak zoptymalizować zyski z kryptowalut?
- Co robić, aby skutecznie zoptymalizować podatkowo swoją działalność?
Serdecznie zapraszamy do oglądania!
Jak płacić NIŻSZE PODATKI? NOWY ŁAD 2.0
Drodzy Czytelnicy,
Serdecznie zapraszamy do oglądania mojego ostatnio udzielonego wywiadu na kanale Grzegorza Kusza. Rozmowa dotyczyła oczywiście polskiego systemu podatkowego, a tym razem konkretnie Polskiego Ładu 2.0. W nagraniu znajdziecie kilka wskazówek, mówiących o tym w jaki sposób nowe zmiany mogą sprawić, że w portfelu przedsiębiorcy czy podatnika pozostanie jeszcze więcej pieniędzy.
W materiale znajdziecie również odpowiedź na takie pytania jak:
- jakie zmiany podatkowe zostały wprowadzone w ramach Polskiego Ładu 2.0,
- jak oceniam wprowadzone w styczniu zmiany oraz ich „korekty”,
- kto najwięcej zaoszczędzi na Polskim Ładzie i dlaczego będą to najbogatsi,
- Sp. z o.o. czy JDG – która forma prowadzenia działalności jest korzystniejsza i dla kogo.
Miłego oglądania!
Podatki? Idą również zmiany NA LEPSZE! Tak, dobrze widzisz - NA LEPSZE! Mateusz Tomczyk
Drodzy Czytelnicy,
Właśnie został opublikowany mój ostatni wywiad dla namzalezy.pl, w którym rozmawialiśmy między innymi o zaproponowanych przez rządzących zmianach do Nowego Ładu. Jedni nazywają je Nowym Ładem 2.0, inni z kolei Nowym Nowym Ładem. My natomiast skupiliśmy się na omówieniu poszczególnych różnic względem pierwszej wersji, które wyglądają bardzo ciekawie.
Dobrze rozumiemy, jak Nowy Ład od początku stycznia utrudnił życie podatnikom, pojawiło się więcej zobowiązań i trudności w rozliczeniach. Dlatego trudno teraz uwierzyć, że proponowany projekt ustawy zmieni coś na lepsze. W jakiej formie ustawa wejdzie – jeszcze się przekonamy – ale jeśli w obecnej, to jednak można mówić o poprawie.
W kilku skrajnych przypadkach efektywne opodatkowanie może wynieść nawet 4,5% od około 0,5 mln zł w rozliczeniu rocznym. Brzmi jak fikcja, ale jednak jest to realne jeśli podejdziemy do tego w odpowiedni sposób. W wywiadzie wskazuję propozycje rządu na które należy uważać oraz te, z których warto skorzystać.
Podczas wywiadu opowiadam również o:
- proponowanych zmianach dotyczących ustawy o PIT,
- zmianach w ulgach na dziecko, na zabytki czy też uldze abolicyjnej,
- zmianach w estońskim CIT 2.0,
- wadach oraz możliwościach poprawy naszego systemu podatkowego.
Serdecznie zapraszam do oglądania!
Polski Ład - WSTYD, ŻENADA, KOMPROMITACJA i HAŃBA? A może krytycy przesadzają? Mateusz Tomczyk
Drodzy Czytelnicy,
mamy początek lutego, a Nowy Ład okazuje się coraz większym bałaganem. Na usta ciśnie się pytanie „jak można było aż tak zepsuć polski system podatkowy?”. Jak widać, możliwości polityków w tym zakresie nie mają granic.
Podczas ostatniego nagrania dla namzalezy.pl omówiłem najciekawsze wydarzenia związane z tym projektem. Okazuje się, że po miesiącu obowiązywania nowych przepisów nikt nie wie, w jakiej rzeczywistości funkcjonujemy. Nowego prawa nie rozumieją przedsiębiorcy, pracownicy, emeryci a także... urzędnicy skarbowi, zmuszeni odpowiadać na pytania podczas dyżurów.
Czy będziemy świadkami kolejnych absurdów w następnych miesiącach? A może czeka nas powrót do starych przepisów lub dwa równoległe systemy podatkowe? Czas pokaże. Tymczasem zapraszam Was do obejrzenia najnowszego materiału na kanale namzalezy.pl.
Mateusz Tomczyk - Jak optymalizować podatki od krypto - Wasze pytania
Drodzy Czytelnicy,
W moim wywiadzie z Instytutem Kryptografii starałem się odpowiedzieć na Wasze pytania i rozwiać choć w części wątpliwości podatkowe. Nowy Ład żyje swoim życiem, a my jako podatnicy musimy się odnaleźć w kolejnych niejasnych przepisach. Dlatego w nagraniu oprócz odpowiedzi na pytania, również wskazuję na możliwe rozwiązania optymalizacji podatkowej, ponieważ nadal jest ich bardzo dużo.
Nie da się ukryć, że Nowy Ład jest topowym tematem, który będzie żywo dyskutowany przez najbliższe miesiące. Wiem jednak, że nie tylko on Was interesuje. Optymalizacja podatkowa zysków z kryptowalut również budzi spore zainteresowanie, tym bardziej, że większość kancelarii podatkowych nie rusza tego tematu. Szkoda bo tu również można wiele zdziałać pod warunkiem, że wie się jak to zrobić.
NOWY POLSKI ŁAD! Jak optymalizować podatki w 2022?
W wywiadzie dla „Agenta Specjalnego” Grzegorza Kusza oprócz wyrażenia mojej (negatywnej jak się domyślacie) opinii o Nowym Ładzie omawiam większość istotnych zmian jakie wchodzą w życie w tym i kolejnym roku podatkowym. Najgłośniej mówi się oczywiście o nowej składce zdrowotnej do ona dotyczy głównie Jednoosobowych Działalności Gospodarczych, ale jest też sporo bałaganu związanego z prowadzeniem spółek, tak krajowych jak i zagranicznych.
Mam nadzieję, że wywiad choć trochę rozjaśni Wam czym tak naprawdę jest Nowy Ład i co ze sobą niesie. Dla jednych zmiany mogą być pozytywne, dla innych (zwłaszcza przedsiębiorców) różowo nie będzie. Na szczęście optymalizacja podatkowa jest możliwa nawet w obecnych warunkach, ważne by dostosować ją indywidualnie do swoich potrzeb.
Jak optymalizować podatki od kryptowalut?
Nie da się ukryć, że kryptowaluty to coraz popularniejszy temat w związku z czym większa ilość osób próbuje swoich sił w tych inwestycjach.
Warto wtedy zadać sobie pytanie, jak rozliczyć zysk?
W wywiadzie dla Instytutu Kryptografii wyjaśni to Mateusz Tomczyk oraz przekaże cenne informacje na temat możliwych rozwiązań optymalizacji podatkowej. Zostanie wyjaśnione, kiedy powstaje zobowiązanie podatkowe, jak się z niego rozliczyć oraz w jaki sposób można zoptymalizować podatek.
Podatki - jak państwo okrada Polaków?
W tym nagraniu chcę Wam pokazać ile tak naprawdę płacicie podatków i co ważniejsze jak ich uniknąć. Całkowicie legalnie, wykorzystując przyszłą ordynację podatkową. Być może nie musisz oddawać fiskusowi 17% czy 32%, a jedynie 8,5%. Całkiem możliwe, że etat w Twoim wypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. JDG na podatku liniowym również ucierpi. Jak sobie radzić w Nowym Ładzie? Rozwiązań jest wiele, grunt to sobie wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować. Oszczędności mogą być naprawdę gigantyczne.
Rząd już czeka na twoje pieniądze! 2022 lada moment - optymalizacja wskazana!
Drodzy czytelnicy,
rząd nie daje nam wszystkim odpocząć w tym roku i dalej zaskakuje kolejnymi pomysłami. Nadchodzi podatkowy Nowy Ład, który liczy już ponad 700 stron zmian. Ustawa, jeśli zostanie podpisana na czas przez prezydenta, wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Warto odpowiednio szybko poznać jej najważniejsze założenia. W związku z tym zapraszamy Was na nagranie Mateusza Tomczyka w kolejnym wywiadzie z namzalezy.pl.
Ciągle możesz chronić swoje pieniądze - optymalizacja podatkowa to podstawa!
Drodzy Czytelnicy,
kilka miesięcy temu informowaliśmy, że 2021 rok przyniesie wiele nowych podatków i opłat. Tak też się dzieje. Ledwo zapoznaliśmy się z podatkami wprowadzonymi w styczniu, a już słyszymy o kolejnych niebezpiecznych pomysłach rządu. Tym bardziej warto zapoznać się z najnowszym wywiadem, jakiego Mateusz Tomczyk z zespołu Independent Finance udzielił dla Namzalezy.pl. Podczas rozmowy poruszono chociażby tematy:
- rozliczania podatku od kryptowalut,
- wydatków przeciętnego obywatela na programy typu 500+,
- wprowadzenia Nowego Ładu w Polsce,
- nieudolnego wdrożenia tzw. "estońskiego CIT-u".
Co czeka podatników w 2021 roku?
Drodzy Czytelnicy,
w 2021 roku polskiego podatnika czeka wiele zmian, w tym sporo bardzo kontrowersyjnych. Wszystkie analizuje Mateusz Tomczyk z Independent Finance w wywiadzie dla namzalezy.pl.
Tematem rozmowy były przede wszystkim: przyszły podatek CIT spółek komandytowych, ograniczenie ulgi abolicyjnej i wątpliwej jakości estoński CIT w Polsce. Jeśli dodacie do tego kwestię niestabilności prawa podatkowego robi się nieciekawie. Warto wspomnieć, że w "Międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych" zajmujemy 3 miejsce, tylko że od końca. Za nami już tylko Włochy i Chile.
Zachęcamy Was do obejrzenia pierwszej części z całej serii wywiadów dla namzalezy.pl!, gdzie dowiecie się znacznie więcej i być może uchronicie swój kapitał przed pazernością polityków.
Spółka w Estonii bezkonkurencyjna.
Już w następnym roku polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u. Niestety, to rozwiązanie podatkowe nie będzie działało w Polsce na tak prostych zasadach, jak ma to miejsce w Estonii. Nie ma żadnego przypadku w tym, że to właśnie estoński system podatkowy zajął we wspomnianym rankingu 1. miejsce.
Dlatego też w drugiej części wywiadu Mateusz opowiedział o tym jak wygląda prowadzenie firmy w Estonii i jakie wynikają z tego korzyści. Poruszone zostały m.in. tematy takie jak: możliwość reinwestowania zysku, korzystna amortyzacja, brak akcyzy, proste generowanie kosztów i wiele innych, które powodują, że życie estońskiego przedsiębiorcy jest znacznie łatwiejsze.
Różne profile działalności - różne jurysdykcje podatkowe.
Witajcie,
w 3 części wywiadu dla Namzależy Mateusz Tomczyk z Independent Finanse omawia różne jurysdykcje podatkowe. Nie ma wśród nich idealnej, ale każda nadaje się do innych celów. Cała rzecz w tym by dobrać odpowiednią spółkę do konkretnego biznesu.
Życie Bez Gruchy #39 | Mateusz Tomczyk - Jak legalnie nie płacić podatków?
Podczas wywiadu dla Emersoft Mateusz Tomczyk z Independent Finance przedstawia odpowiedni dla przedsiębiorcy kierunek, który może znacząco ułatwić prowadzenie biznesu. Panowie w podcaście omawiają m.in. potencjał optymalizacji podatkowej którą oferuje Wielka Brytania, szczególnie dla tych którzy świadczą usługi zdalne. Oprócz poruszonych przykładów korzyści płynących z posiadania zagranicznego podmiotu, przedstawione są także pułapki podatkowe czekające na polskiego przedsiębiorcę np. STIR oraz niekorzystne interpretacje organów podatkowych. W rozmowie wyjaśnione zostanie, jak obrać najlepszy kierunek rozwoju swojej firmy, by móc jak najkorzystniej wpłynąć na osiągany zysk.
Estoński CIT w Polsce od 2021 roku. Czy pomoże przedsiębiorcom?
Rozmowa Piotra Gembarowskiego z Mateuszem Tomczykiem (Comparic24tv).
W filmie Mateusz Tomczyk odpowiedział na pytania Piotra Gembarowskiego dot. estońskiego CIT'u w Polsce, który ma zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku. Panowie poruszyli kwestie charakterystyki omawianego podatku, jego obciążenia dla budżetu państwa oraz jakie podmioty będą mogły z niego skorzystać.
HITY I BUBLE PODATKOWE w POLSCE w 2020 roku - Mateusz Tomczyk dla VETO
Podczas wywiadu dla Veto Mateusz Tomczyk z Independent Finance opowiedział o tym, w jakiej sytuacji warto rozważyć otwarcie spółki zagranicznej oraz jak optymalizować podatki, jeżeli zachodzi konieczność bycia opodatkowanym w Polsce. Przytoczone zostały przykłady rozwiązań i pułapek podatkowych zastawionych przez polskiego ustawodawcę na polskich przedsiębiorców. Wyjaśnione zostają kwestie jak z poszczególnymi przypadkami można sobie poradzić.
Każdy w POLSCE byłby MILIONEREM, ale... - Mateusz Tomczyk dla VETO
W kolejnym odcinku dla Veto Mateusz przybliża opodatkowanie dochodu w Polsce w odniesieniu do siły nabywczej. Nadmienione zostają korzyści wynikające z możliwości obniżenia opodatkowania w Polsce oraz nie płacenia wysokiego ZUS'u. W trakcie wywiadu porównane zostają różne formy prowadzenia działalności w Polsce i za granicą (z naciskiem na Wielką Brytanię i Estonię) z przedstawieniem szczegółowych zalet poszczególnych rozwiązań. Reasumując - Mateusz odpowiedział na pytanie czy optymalizacja poprzez spółki zagraniczne to nadal dobre rozwiązanie.